Tuletõrjevõistluse kolmas koht

12. juulil osalesime Linnamäel tuletõrjevõistlustel, kust meie võistkond (Rene, Toomas, Priit ja Jaanus, nõuandjana Peeter) tõid mootorpumbaga hargnemises vabatahtlike arvestuses koju kolmanda koha.
Esikoha said Palivere ja teise Risti vabatahtlikud. Ristil oli ka ainus naisvõistkond.
Võistlustel osales seitse kutseliste ja kaheksa vabatahtlike võistkonda.

Meie võistlemise pilte näeb meie Facebooki lehel

Lääne Elu kirjutas võistlustest nii:

Päästjad mängisid Linnamäel veega

Et tuletõrjesport võib olla sama kaasahaarav kui ükskõik milline teine spordiala, sai selgeks neljapäeval Linnamäe pargis, kus võtsid mõõtu Lääne- ja Hiiumaa kutselised ja vabatahtlikud päästjad.
Tuletõrjevõistlusi pole Läänemaal näha saanud kümmekond aastat, kui mitte rohkemgi. Vanemad inimesed mäletavad kindlasti veel nõukogude aega mil Valgevälja tuletõrjeplatsil kogusid tuletõrjujate jõukatsumised suure vaatajaskonna. Toona oli kavas mitmeid alasid, võistlejatel tuli ka torni ronida ja tuld kustutada.
Seekord Linnamäel torni ei ronitud ja tuld ka ei tehtud — voolikuid aga veeti ja vett pritsiti ka.
Võistluskavas oli kaks ala – autopumbaga ja mootorpumbaga hargnemine. Esimesel alal võistlesid ainult kutselised, teisel pakkusid kutselistele konkurentsi vabatahtlikud.

Kutselised alustasid
Autopumba harjutuse läbimiseks pidid neljaliikmelised kutseliste komandode võistkonnad riietuma, võtma autolt varustuse, moodustama voolikuliini. Kaks võistlejat ei toimetama pumba ja hargmiku juurde, kaks aga pidid koos voolikutega ronima üle mehekõrguse barjääri, kinnitama vooliku barjääri külge ja lõpuks veejoaga aluselt maha laskma kummipalli.
Iga vea eest, olgu selleks siis vooliku lahti tulemine barjääri küljest, lahtine kiivririhm vms. sai trahvisekundeid.
Võistlus ise kestis minuteid, kuid ettevalmistused ja voolikukerimised võtsid oma aja.
Raja servas oli suhtumine konkurentide esinemisse heatahtlik, platsi servast heideti nalja kes kui palju salatrenni on teinud ja kommenteeriti konkurentide etteasteid.
Et võistlusel kasutati Lihula komando autot, siis kahtlustasid konkurendid, et Lihula meestel on eelis, sest nad tunnevad masinat kõige paremini.
Päris õigus kahtlustajatel ei olnud, sest Risti mehed suutsid end paremini mobiliseerida ja Lihula omadest kümnekonna sekundiga kiiremad olla.
Autopumbaga hargnemises kolmanda koha võitlesid välja Kärdla päästjad, edestades vaid kümnendiksekundiga Haapsalu komandot.

Võistlejate arv kasvas
Päeva teises pooles asus võistlustulle juba poole rohkem võistkondi, sest seitsmele kutseliste meeskonnale lisandus kaheksa vabatahtlike võistkonda.
Kui kutselised toimetavad pumpade-voolikute-hargmike–joatorudega peaaegu iga päev, siis vabatahtlike võistkondadest polnud mõni võistleja tuletõrjevoolikut varem käeski hoidnud, rääkimata siis mootorpumbaga sehkendamisest.
Lõunapausi kasutati õppimiseks ja strateegia kokkuleppimiseks. Sõbralikult sebisid kõik võistlejad, sõltumata võistkondlikust kuuluvusest, ümber pumba ja voolikualuse, proovisid voolikuid ühendada ja arutasid, kas mõistlikum on kohe voolikutega punuma panna või need kõigepealt alusel ära ühendada.
Kutselised ja kogenumad õpetasid algajamaid kuidas pumpa tööle saada ja kuidas joatorust õige surve välja reguleerida. Naistel soovitati kaksiratsi vooliku otsas istuda, sest muidu ei jõua voolikut kinni hoida.
Mootorpumbaharjutus oli kaasakiskuvamgi kui päeva esimene võistlus. Päeva jooksul järjest märjemaks muutuval võistlusmurul kaotas nii mõnigi libeduse tõttu tasakaaalu. Õnneks keegi väga haiget ei saanud ja ükski võistkond kukkumise pärast ka ei katkestanud. Küll aga võisid sellesse kaduda mõned sekundid.
Juhtus ka seda, et väga hästi alustanud võistkond kaotas väärtuslikke sekundeid kuna oli unustanud vooliku hargmiku külge kinnitada või oli unustanud hargmiku kraanid lahti keerata.
Mõnel juhul said pumba taga askeldanud võistlejad vee vannist nii kiiresti kätte, et voolikumehed ei jõudnud veel õiget asenditki sisse võtta.

Vabatahtlikud tegid ära
Kõige parema tulemuse said mootorpumbaga hargnemises Palivere vabatahtlikud, andes silmad ette ka kutselistele. Nemad olid ka ainsad vabatahtlikud, kes kulus aega alla minuti.
Eriti silmapaistev oli vabatahtlike arvestuses teise koha saanud Risti vabatahtlike tulemus, sest tegemist oli ainsa naisvõistkonnaga. Nende võistlemist vaadates tekkis kartus, et nääpsukesed tüdrukud jaksagi voolikut finišijooneni vedada.
Risti vabatahtlike puhul oli eduka esinemise võti ilmselt taustajõududes, sest kui voolikuid oli vaja vedada, siis olid platsil abiks peaaegu kõik Risti komando kutselised päästjad, kes naised ka välja õpetasid.
Vabatahlikest kolmanda koha sai Lääne-Eesti vabatahtlik reservpäästerühm.
Kutselistest oli mootorpumba hargnemises kiireim Lihula komando, teise koha saavutasid maakonna operatiivkorrapidajate võistkond ja kolmas oli Haapsalu.
Kutselistest viis kahe ala kokkuvõttes võidukarika koju Lihula komando, teine koht loovutati hiidlastele Kärdla komandost ja kolmanda koha sai Haapsalu.

Kaire Reiljan, ilmunud Lääne Elus 14.07.2012

Pilte kutseliste võistlusest autopumbaga hargnemisel näeb siit

Videolõiku kutseliste võistlustelt aga siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>